O cidru

Cidre je jablečný alkoholický nápoj vznikající kvašením jablečné šťávy, která zraje v dubových sudech a poté prochází pasterizací a čištěním.Tradičně se francouzský cidre dělí na brut (suchý, 4,5%) a doux (sladší, kolem 2%). Francouzský cidre bývá zpravidla perlivý a proto se uzavírá do lahví špuntem na způsob šampaňského. I když ve francouzských restauracích téměř všude seženete točený cidre, velkou tradici má i lahvový cidre, který podle kvality může dosahovat i 10 eur za 1l. V Anglii je točený cidre jednou z alternativ piva a v obchodě se často nabízí v plechovkách. O původ cidru se přou Francouzi a Angličané odjakživa. Francie je největším producentem jablek určených k výrobě cidru, ale Angličané zase vítězí v konzumaci tohoto alkoholického nápoje. Francouzi stále preferují víno a největšími výrobci cidru zůstávají spíše regiony na západě Francie: Normandie a Bretaň.

Francouzský cidre

Cidre (sydre) přivezli v 6.století do Normandie baskitští námořníci. V 11.století se poté objevila první psaná pravidla a návody na výrobu cidru a v 18.století byl k ulehčení procesu vynalezen první lis. Milovník cidru Guillaume Dursus vylepšil techniku výroby a přivezl do Normandie nové odrůdy jablek. Recept na kvalitní cidre tkví totiž také kombinaci jednotlivých odrůd. Používají se buď jablka s jemnou a sladkou chutí, kyselá jablka, která evokují svěžest nebo jemně nahořklá jablka. V Bretani se cidre (sistr) objevil o něco později ve 13.století a okamžitě se stal nedílnou součástí bretonské kultury. Zatímco se obecně ve Francii pije cidre ze skla, Bretonci jej popíjejí z keramických hrnků připomínajících hrnky na kávu. Bretonci jim říkají bolée a toto označení také nese řada místních cidrů (Bolée bretonne). Často se cidre podává k vynikajícím bretonským palačinkám, které se připravují z pohankové mouky. Cidre byl odpočátku nápojem, který lidé popíjeli každý den a v Čechách by se tak dal připodobnit k pivu. Časem se však i o tento nápoj začali zajímat specialisté a v dnešní době mají cidry označení AOC nebo Label Rouge, jako je tomu u vína. V Normandii tak naleznete AOC Pays d´Auge a v Bretani AOC de Cournaille. Cidre se vyrábí i v dalších francouzských regionech (Pays de la Loire, Pikardie, Limousin), ale postrádá označení AOC. Přesto v těchto regionech naleznete kvalitní místní cidre (cidre fermier), který vás může příjemně překvapit. Menší výrobci cidre nepasterizují a kvašení pokračuje i po lahvování. Cidre má tak menší obsah cukru a více alkoholu.

V poslední době se rozmohla móda konzumace cidre nouveau, který se prodává už od konce října, prošel jen krátkým procesem kvašení a tudíž je méně alkoholický a sladký. Dal by se přirovnat spíše k jemně perlivému moštu.  Výrobci cidru se také v poslední době soustředí na produkování biologického cidru, ke kterému se používají bio jablka a nepoužívají se chemické látky.

 

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline